TKANINY ZO SKLENÝCH A UHLÍKOVÝCH VLÁKIEN

Tkaniny v Dipexe pozostávajú zo sklených alebo uhlíkových vlákien, ktoré sú utkané do podoby dvojsmernej vlnitej výstuže. Sú vyrábané tkaním osnovných (0°) a útkových (90°) vlákien v pravidelných vzoroch. Súdržnosť tkaniny je dosiahnutá vzájomným mechanickým uzamknutím vlákien.

Tkaniny predstavujú ekonomicky výhodnú formu vystuženia pre rastúci trh kompozitných výrobkov a dodávajú laminátom zvýšenú odolnosť voči nárazu a ohybu  bez nutnosti pridávať hrúbku alebo váhu konečným produktom.

TYPY VÄZBY

Schopnosť tkanín prispôsobiť sa komplexným povrchom (tvarovateľnosť), ich povrchová hladkosť  a stabilita je primárne ovplyvňovaná spôsobom tkania a typom väzby.

ilustracia-weave-plain

PLÁTNO 1/1

Plátnová väzba vytvára maximálne množstvo väzbových bodov, pretože každé osnovné vlákno prechádza popod každé útkové vlákno. Preto tkanina vytvára symetrický obraz a disponuje dobrou stabilitou, odolnosťou voči nárazu a primeranou poréznosťou.

ilustracia-weave-twill

KEPER 1/1 a 1/3

Keprová väzba vzniká, ak sa jedno alebo viaceré osnovné vlákna striedavo pretkajú v pravidelne sa opakujúcom tvare ponad alebo popod dve alebo viaceré útkové vlákna. Takto vzniknutá štruktúra vytvára vizuálny efekt priameho alebo diagonálneho rebrovania a tým redukuje vlnitosť tkaniny. To prispieva k hladšiemu povrchu, lepšiemu zmáčaniu živicou a ľahšej tvarovateľnosti.

ilustracia-weave-panama

PANAMA WEAVE 1/1

Spôsob tkania Panama je v základoch rovnaký ako plátnová väzba s tým rozdielom, že dve alebo viaceré vlákna v osnove sa symetricky a striedavo prepletajú s dvoma alebo viacerými vláknami v útku. Týmto sa dosahuje plochejšia štruktúra s menším zvlnením, horšou stabilitou, ale vyššou pevnosťou. Používa sa pri tkaninách vysokých gramáží na báze hrubších vlákien s cieľom predísť nadmernému zvlneniu.

VSTUPNÉ VLÁKNO

Vyrábame tkaniny na báze sklených a uhlíkových vlákien v závislosti od konkrétnej aplikácie. V prípade potreby sme schopní kombinovať uhlíkové vlákna so sklenými alebo aramidovými vláknami.

E-SKLENÉ VLÁKNA

Predstavujú najbežnejšiu formu vlákien, ktoré sa používajú na vystuženie kompozitov vďaka ich dobrej pevnosti v ťahu, tuhosti a elektrickým vlastnostiam pri relatívne nízkych nákladoch. Sú charakterizované nízkym obsahom alkálií a bodom mäknutia pri  850 – 870 °C.

ECR – SKLENÉ VLÁKNA

Sú rozšírené pri výrobe tkanín pre kompozitné materiály, ktoré sú vystavené korozívnemu prostrediu. Reprezentujú korózne odolnú  variantu E-skla s vyšším bodom mäknutia pri 916 °C vďaka zloženiu bez bóru.

UHLÍKOVÉ VLÁKNA

Dodávajú najvyššiu špecifickú tuhosť a vysokú odolnosť voči korózii, únave a tečeniu. Sú známe pre svoju veľmi vysokú pevnosť v ťahu aj tlaku a sú považované za najsilnejšie spomedzi komerčne dostupných vystužujúcich vlákien.

Náš sortiment technických textílií je certifikovaný celosvetovo uznávanou inštitúciou DNV pre dosiahnutie najvyšších priemyselných štandardov v kompozitnom priemysle.

PRISPÔSOBENIE PRODUKTU

Naše tkaniny sú vyrábané na mieru v zmysle individuálnych požiadaviek zákazníkov. Parametre produktov môžu byť upravené v závislosti od konečnej aplikácie tak, aby naplnili očakávania a zabezpečili požadovaný výsledok.

ŠÍRKA TKANINY

Šírku tkaniny je možné prispôsobiť  podľa potrieb bez tvorby súbehu. Bežne sú tkaniny dostupné v šírkach 125 alebo 127 cm. V závislosti od preferencií klienta sme schopní upraviť šírku od 150 do 3800 mm pri sklených a od 970 do 1800 mm pri uhlíkových tkaninách. V prípade pásov sa pre lepšiu fixáciu okrajov pridáva zatavené vlákno.

ROZLOŽENIE VLÁKNA

Pre aplikácie vyžadujúce vysokú koncentráciu vlákien a pevnosť len v jednom smere ponúkame osnovné alebo útkové jednosmerné tkaniny.  Podiel v rozložení hmotnosti medzi osnovou (0°) a útkom (90°) môže siahať až do 95 % v jednom smere v závislosti od konštrukcie použitých vlákien.

PLOŠNÁ HMOTNOSŤ

Kombináciou hustoty a hmotnosti (tex) použitých vlákien dokážeme navrhnúť rôzne plošné hmotnosti tkanín. Tkaniny zo sklených vlákien sú dostupné v celkovej gramáži od 200 do 1500 g/m² a  karbónové tkaniny v rozmedzí od 200 do 800 g/m².

DĹŽKA / VELKOSŤ ROLKY

Štandardná veľkosť rolky predstavuje 30 – 50 kg pre ručnú manipuláciu.  Dĺžka rolky sa dá prispôsobiť v závislosti od procesu spracovania.  Pre kontinuálne spracovanie je možné vyrobiť dĺžku viac ako 1000 bežných metrov.

Máte
záujem ?

KOMPATIBILITA ŽIVICE

Sklené a uhlíkové vlákna používané pri výrobe našich tkanín sú povrchovo upravované rôznymi lubrikáciami, ktoré umožňujú ich kompatibilitu s množstvom živicových systémov:

Unsaturated
polyester

Vinylester

Epoxy

Polyurethane

Polypropylene

VÝHODY A VLASTNOSTI

  • vzájomné prepojenie vlákien pomáha zabrániť delaminácii

  • pravidelná poréznosť umožňuje rýchle zmáčanie v živici a následnú aplikáciu

  • prepletená konštrukcia dodáva vysokú odolnosť voči nárazu

  • flexibilita v dizajne vďaka rôznym tkacím vzorom

  • nákladovo efektívne vystuženie znižuje výrobné náklady komponentov

  • šírky produktu sa dokážu prispôsobiť potrebám zákazníka bez súbehu

METÓDY POUŽITIA

Tkaniny sa používajú na vystuženie plastov v oblasti veternej energie, dopravy, automobilového priemyslu, stavebníctva a športových potrieb za účelom zvýšenia pevnosti v ohybe a odolnosti voči nárazu. Ich dizajn je prispôsobený konečnému použitiu pre rozličné formy spracovania:

Ručné laminovanie

Vákuové lisovanie

Vinutie

Tlakové lisovanie

Pultrúzia

Kontinuálne laminovanie

Výroba prepregov

DODÁVATEĽSKÉ REFERENCIE

S cieľom ponúknuť najlepšie možné riešenia našim zákazníkom venuje Dipex veľkú pozornosť výberu vhodných a kvalitných vstupných surovín. Preto nakupujeme vlákno a ostatné komponenty len u overených a dlhodobých partnerov a výrobcov. Našimi hlavnými referenciami sú:

Kontaktujte nás